Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?
Chcesz kupić własne mieszkanie i zastanawiasz się na co zwrócić szczególną uwagę? Nic dziwnego, w końcu dokonujesz jednego z ważniejszych życiowych wyborów. Rozumiemy, jak to dla Ciebie ważne, dlatego pomożemy Ci przejść przez ten proces sprawnie i bezpiecznie.
Tzw. ustawa deweloperska stoi po Twojej stronie
Na wstępie mamy dla Ciebie dobrą informację – od 2012 roku obowiązuje tzw. ustawa deweloperska, która wprowadziła szereg rozwiązań mających zapewnić bezpieczeństwo kupującemu. Teraz, przy zakupie tzw. dziury w ziemi, stoi za Tobą sprawnie funkcjonujące prawo, które z roku na rok jest udoskonalane i pomaga chronić Twoje interesy. Najważniejszą zmianą, jaka została wprowadzona, jest aktualny wymóg posiadania przez dewelopera mieszkaniowego rachunku powierniczego, na którym gromadzi on środki kupujących. Dzięki temu aktualnie wpłacamy pieniądze nie na bezpośredni rachunek inwestora, tylko do banku, który czuwa nad ich prawidłowym wydawaniem.
Komfort współpracy z deweloperem zapewnia szereg obowiązków, jakie ma on do spełnienia wobec kupujących. Podstawą powierzenia inwestorowi naszych oszczędności powinna być pewność, że jest on rzetelny, bezpieczny i należycie będzie zarządzał naszymi środkami. Wiarygodność dewelopera możemy ocenić na podstawie jego historii i dotychczasowych osiągnięć w postaci zrealizowanych inwestycji, które znajdziemy w prospekcie informacyjnym. Wspomniany dokument, który dostaniemy od dewelopera w biurze sprzedaży, zawiera szereg ważnych informacji i dlatego naprawdę warto poświęcić czas, aby się z nim dokładnie zapoznać. Dowiemy się z niego szczegółów dotyczących samej inwestycji oraz jej otoczenia, co jak się zapewne zgodzicie, jest bardzo ważne z punktu widzenia kupującego.
Co warto sprawdzić?
Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania warto zweryfikować, czy deweloper jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym gruntu. Najlepiej sprawdzić to w zapisach księgi wieczystej (numer księgi znajdziemy w umowie), do której dostęp gwarantuje nam strona Ministerstwa Sprawiedliwości. Z księgi wieczystej dowiemy się również, czy działka lub budynek nie są obciążone hipoteką. Najczęściej w hipotece będzie wpisany bank, który udzielił kredytu inwestycyjnego i jest to całkowicie powszechna sytuacja, której nie należy się obawiać. Ważne jest natomiast, aby poprosić dewelopera o dostarczenie promesy banku na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu – innymi słowy: gwarancję, że po dokonaniu zapłaty na wskazane konto bank zwolni nasz lokal spod swojej hipoteki. Przygotowując się do zakupu nieruchomości od dewelopera nie zaszkodzi też zajrzeć do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), z którego dowiemy się, czy deweloper nie został postawiony w stan upadłości.
Jeśli umowa i księga wieczysta nie budzą naszych wątpliwości, możemy iść wprost do notariusza i podpisać umowę przenoszącą własność na naszą rzecz. W chwili podpisywania umowy notariusz powinien zweryfikować aktualność wpisów w księdze wieczystej. W praktyce bardzo często przed podpisaniem umowy ostatecznej podpisuje się również umowę przedwstępną, aby umożliwić zamknięcie formalności z kredytem na mieszkanie.
Kupując gotowe mieszkanie
Jeśli budynek posiada już pozwolenie na użytkowanie, to sprzedaż mieszkania będzie się odbywać jak na rynku wtórnym i tzw. ustawa deweloperska nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji mamy jednak możliwość osobistego obejrzenia mieszkania i dokonania oceny jego układu, stanu czy jakości wykonania.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Dewelopera można również sprawdzić poza aspektami prawnymi. Jeżeli firma jest spółką giełdową, dość łatwo możemy znaleźć informacje o jej sytuacji finansowej w oficjalnych raportach. Warto też zweryfikować inwestora poprzez sprawdzenie rejestru dłużników. Zdecydowanie polecamy wizytę na już ukończonej inwestycji i zasięgnięcie opinii u samych mieszkańców. Fora internetowe nie są rzetelnym źródłem informacji, bo pod wieloma nickami negatywnie może pisać np. niezadowolony, zwolniony pracownik, a w aspekcie pozytywnym – specjalnie zatrudniona firma. Najrzetelniejszą informację zawsze uzyskamy od realnych lokatorów.
Rekomendowani deweloperzy
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest kupno mieszkania od bezpiecznego dewelopera, dlatego też zapraszamy do współpracy z członkami OW PZFD. Nasze struktury zasilają tylko zaufane firmy, które cieszą się uznaniem na rynku i działają zgodnie z ustawą, a także Kodeksem dobrych praktyk. Skorzystanie z oferty któregoś z rekomendowanych inwestorów zapewnia bezpieczeństwo i satysfakcję zakupu, który przecież jest jednym z najważniejszych w życiu.
Lista bezpiecznych deweloperów zrzeszonych w Oddziale Warszawskim PZFD znajduje się w zakładce „Członkowie”. Znajdą tam Państwo wykaz wszystkich firm, jakie należą do naszych struktur, a także będą mogli bezpośrednio przenieść się na ich strony internetowe, by zapoznać się z pełną ofertą każdego przedsiębiorstwa.